Dbamy o Twój biznes

Pomagamy szybko i profesjonalnie

Wypowiedzenie umowy

Pisaliśmy już bardziej szczegółowo o zasadach wypowiadania umów terminowych. Niniejszy wpis koncentruje się natomiast na najważniejszych kwestiach formalnych związanych z wypowiadaniem wszelkich umów handlowych.

Wypowiadając umowę handlową warto pamiętać, iż:

  • Wypowiedzenie powinno być co do zasady złożone na piśmie. Wynika to z art. 77 §2 KC, który przewiduje, że w sytuacji, w której umowa zawarta została w formie pisemnej, wypowiedzenie jej powinno zostać stwierdzone pismem. Nawet jeśli umowa nie została zawarta w formie pisemnej, a jedynie ustnej, warto natomiast wypowiedzieć ją na piśmie. Udowodnienie faktu oraz momentu wypowiedzenia dokonanego w formie ustnej okazać może się bowiem bardzo trudne. Jeżeli umowa zawarta została w formie szczególnej (w formie aktu notarialnego, z podpisem notarialnie poświadczonym lub z datą pewną), wypowiedzenie dokonane może zostać w zwykłej formie pisemnej – art. 77 §3 KC.

  • Zawsze przed wypowiedzeniem umowy przeanalizować należy najpierw jej zapisy. Strony mogą przewidzieć bowiem, że wypowiedzenie umowy wymaga zachowania formy szczególnej (np. z podpisem notarialnie poświadczonym) lub dopełnienia szczególnych wymagań (np. wysyłki przesyłką kurierską lub pocztową za potwierdzeniem odbioru na konkretny adres wskazany w umowie).

  • Chwilą, od której biec zaczyna okres wypowiedzenia umowy, jest chwila otrzymania oświadczenia przez adresata. Z tego względu zaleca się, by oświadczenie o wypowiedzeniu umowy wysyłać przesyłką pocztową za potwierdzeniem odbioru - pozwoli to udokumentować datę otrzymania oświadczenia przez adresata. W szczególnych przypadkach, gdy dowieść można, że adresat oświadczenia zwleka celowo z jego odbiorem, dowodzić można, że możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia miał on już wcześniej i wypowiedzenie nastąpiło skutecznie jeszcze przed odbiorem oświadczenia przez adresata (np. gdy adresat zwleka 14 dni z odbiorem przesyłki z placówki pocztowej, by odebrać ją w kolejnym dopiero miesiącu kalendarzowym i przeciągnąć okres obowiązywania umowy o kolejny miesiąc).

  • Pomimo uwagi zawartej w powyższym akapicie, planując zakończenie współpracy z kontrahentem, oświadczenie o wypowiedzeniu umowy warto złożyć zawsze z odpowiednim wyprzedzeniem. Nierzadko bowiem Strony postanawiają np. że wypowiedzenie umowy złożone musi zostać najpóźniej na x-miesięcy przed końcem danego roku. Kilkudniowe opóźnienie z doręczeniem oświadczenia może w takiej sytuacji skutkować przedłużeniem okresu obowiązywania umowy o kolejny rok. Jeśli więc umowa przewiduje np. iż rozwiązanie jej następuje dopiero z upływem ostatniego miesiąca kalendarzowego przypadającego w okresie wypowiedzenia umowy, oświadczenie o wypowiedzeniu umowy warto złożyć jeszcze w pierwszej połowie miesiąca, tak by mieć pewność, że dotrze do adresata przed upływem danego miesiąca kalendarzowego.

  • Termin, w którym następuje rozwiązanie umowy, oblicza się przy uwzględnieniu art. 111-112 KC. Jeśli więc oświadczenie o wypowiedzeniu umowy doręczone zostanie 9 listopada, to w zależności od okresu wypowiedzenia umowy, ulega ona rozwiązaniu odpowiednio:

    • z upływem 16 listopada – gdy okres wypowiedzenia umowy wynosi 7 dni;

    • z upływem 23 listopada – gdy okres wypowiedzenia umowy wynosi 2 tygodnie;

    • z upływem 9 grudnia – gdy okres wypowiedzenia umowy wynosi 1 miesiąc;

    • z upływem 31 grudnia – gdy okres wypowiedzenia umowy wynosi 1 miesiąc, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego.

  • Okres wypowiedzenia umowy wynika najczęściej z samej umowy. Pamiętajmy jednak, że w niektórych przypadkach swoboda Stron w zakresie ustalania okresu wypowiedzenia umowy jest ograniczana bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Najlepszym przypadkiem takiego przepisu w praktyce biznesowej jest art. 764(1) KC, który wprowadza minimalne okresy wypowiedzenia umowy zawartej przez przedsiębiorcę z agentem.

  • Wypowiedzenie powinno zostać zawsze wysłane na aktualny adres rejestrowy odbiorcy, chyba że w treści umowy Strony postanowiły, iż obowiązywać będzie je inny, konkretnie wskazany adres korespondencyjny. Aktualny adres rejestrowy rejestrowy przedsiębiorcy można sprawdzić w publicznie dostępnych rejestrach elektronicznych (KRS i CEIDG).

  • Wypowiedzenia umowy dokonać mogą jedynie osoby upoważnione do tego z mocy prawa bądź odpowiedniego pełnomocnictwa. Wypowiedzenia umowy nie może skutecznie dokonać jakikolwiek przypadkowy pracownik przedsiębiorcy.

Niektóre z powyższych uwag wydać mogą się trywialne. Z naszego doświadczenia wynika natomiast, iż do procesu zawierania, aneksowania oraz rozwiązywania umów nie przywiązuję się bardzo często należytej uwagi, co prowadzi nieraz do przykrych konsekwencji - włączając w to nieważność dokonanej czynności prawnej i wynikające z tego nieoczekiwane koszty.


Data publikacji: 26.07.2018.

Kontakt

Borek Doliński Radcowie Prawni spółka jawna

ul. Macieja Palacza 96/1, 60-274 Poznań

office@bdrp.pl

[0048] 530 001 500 // 510 551 991

O nas

Specjalizujemy się w obsłudze prawnej biznesu, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT.

Oferujemy najwyższą jakość świadczonego wsparcia prawnego, wysoką responsywność i osobiste zaangażowanie wspólników Kancelarii.