Dbamy o Twój biznes

Pomagamy szybko i profesjonalnie

Zmiana umowy spółki komandytowej

Zmiana umowy spółki komandytowej możliwa jest w tej samej formie, co jej zawarcie:

  1. w formie aktu notarialnego;

  2. w formie elektronicznej – za pomocą dedykowanego systemu s24.

Spółka komandytowa, tak samo jak opisana we wcześniejszym wpisie spółka jawna, należy do spółek osobowych i nie posiada organu takiego jak zgromadzenie wspólników (obecne obligatoryjnie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością). Oznacza to, że zmiana umowy spółki komandytowej nie wymaga formalnego zwołania specjalnego organu a jedynie podjęcia uchwały przez wspólników. Uchwała ta, w braku odmiennych postanowień umowy spółki, podjęta powinna być jednomyślnie (art. 9 Kodeksu spółek handlowych).

Ze względu na wymóg dochowania formy aktu notarialnego, tym bardziej atrakcyjną jest możliwość zmiany postanowień umowy spółki komandytowej w formie elektronicznej. Pamiętać jednak należy, iż podobnie jak w przypadku omówionych we wcześniejszych wpisach: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czy spółki jawnej, możliwość ta doznaje dwóch podstawowych ograniczeń:

  1. umowa spółki zawarta musiała zostać w formie elektronicznej;

  2. zmiany ograniczają się do tzw. postanowień zmiennych przewidzianych wzorcem umowy spółki komandytowej stanowiącym załącznik do stosownego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.

O ograniczeniach w możliwości zawarcia umowy spółki komandytowej w formie elektronicznej szerzej mówiliśmy we wcześniejszym wpisie. Ograniczenia te stosują się oczywiście odpowiednio do zmiany umowy spółki komandytowej. Jeśli przykładowo chcemy by do spółki wstąpił nowy wspólnik, który wniesie wkład w formie niepieniężnej, przy podejmowaniu uchwały o zmianie umowy spółki konieczne będzie zachowanie formy aktu notarialnego.

Pomimo iż zgodnie z art. 109 §1 Kodeksu spółek handlowych spółka komandytowa powstaje dopiero z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS, zmiany umowy spółki komandytowej skuteczne są już z chwilą ich uchwalenia przez wspólników. Podobnie jak w przypadku spółki jawnej, wpis zmiany umowy spółki do rejestru ma bowiem charakter deklaratoryjny. Zasada ta doznaje jednak dwóch istotnych ograniczeń:

  1. obniżenie sumy komandytowej nie ma skutku prawnego wobec wierzycieli, których wierzytelności powstały przed chwilą wpisania obniżenia do rejestru;

  2. nowy komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki komandytowej istniejące w chwili wpisania go do rejestru.

Dwa w/w wyjątki, wiążące skutki w/w określonych zmian umowy spółki komandytowej z chwilą wpisu zmiany umowy spółki do rejestru, mają na celu w sposób oczywisty ochronę interesu wierzycieli spółki komandytowej i ocenić należy je pozytywnie.

Podobnie jak w przypadku spółki jawnej, podejmując uchwałę o zmianie umowy spółki komandytowej, powinniśmy wskazać jakie postanowienia umowy spółki ulegają zmianie oraz przyjąć tekst jednolity umowy spółki.

Kontakt

Borek Doliński Radcowie Prawni spółka jawna

ul. Grunwaldzka 224b/9, 60-166 Poznań

office@bdrp.pl

[0048] 530 001 500 // 510 551 991

O nas

Specjalizujemy się w obsłudze prawnej biznesu, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT.

Oferujemy najwyższą jakość świadczonego wsparcia prawnego, wysoką responsywność i osobiste zaangażowanie wspólników Kancelarii.