Dbamy o Twój biznes

Pomagamy szybko i profesjonalnie

Rejestracja spółki jawnej

Podobnie jak w przypadku spółki z o.o. oraz spółki komandytowej, forma rejestracji spółki jawnej zależy od formy, w jakiej zdecydowaliśmy się zawrzeć umowę spółki. Jeśli umowę spółki zawarliśmy w formie pisemnej, rejestracja spółki jawnej ma charakter „tradycyjny” – następuje poprzez złożenie papierowego wniosku o rejestrację spółki do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę spółki – na urzędowym formularzu KRS W1 (w przypadku sp. z o.o. właściwym jest formularz KRS W3). Wniosek ten musi zostać podpisany przez przynajmniej jednego ze wspólników rejestrowanej spółki jawnej lub przez powołanego przez wspólników pełnomocnika. Zgodnie z art. 26 §3 Kodeksu spółek handlowych, każdy wspólnik ma prawo i obowiązek zgłoszenia spółki jawnej do rejestru (KRS).

Elektroniczna rejestracja spółki jawnej możliwa jest jedynie wówczas gdy umowa spółki jawnej zawarta została elektronicznie przy wykorzystaniu wzorca umowy spółki jawnej dostępnego w systemie elektronicznym s24.

Do wniosku o rejestrację spółki jawnej załączyć należy:

  1. umowę spółki jawnej;

  2. dowód uiszczenia opłaty za wpis spółki do KRS oraz opłaty za ogłoszenie wpisu w MSiG;

  3. oświadczenie wspólników o posiadaniu lub nieposiadaniu statusu cudzoziemca w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (w przypadku rejestracji w formie elektronicznej; formularz KRS W1 posiada rubrykę ze stosownym oświadczeniem);

  4. wykaz wspólników (w tym uprawnionych do reprezentacji spółki) wraz z ich adresami do doręczeń;

  5. oświadczenie ewentualnego prokurenta o zgodzie na objęcie funkcji prokurenta, zawierające jego adres do doręczeń.

Podobnie jak w przypadku spółki z o.o. oraz spółki komandytowej, wniosek o rejestrację spółki jawnej sąd rejestrowy rozpoznaje w terminie 7 dni, a w przypadku złożenia wniosku w formie elektronicznej (za pośrednictwem systemu s24) w terminie 1 dnia. W praktyce na rejestrację spółki jawnej, o której rejestrację wnioskowaliśmy w formie pisemnej, czekać trzeba najczęściej kilka tygodni. Rejestracja elektroniczna przebiega znacznie sprawniej, co jest istotnym argumentem za rejestrowaniem spółek przy użyciu systemu s24 (o ile jest to tylko w danej sytuacji możliwe – gdy np. wspólnik nie wnosi wkładów niepieniężnych do zakładanej spółki). Jest to tym bardziej istotne, że w przeciwieństwie do spółki z o.o., przepisy prawa nie przewidują spółki jawnej w organizacji, co oznacza, iż spółka jawna działać może dopiero od dnia powstania – którym w przypadku spółki jawnej jest dzień wpisu do KRS.

Zgodnie z ogólną regułą wynikającą z art. 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, wniosek o wpis do KRS złożony powinien być każdorazowo (o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej) w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu. Naruszenie tej reguły, podobnie jak w przypadku spółki z o.o. oraz spółki komandytowej, skutkować może nałożeniem grzywny przez sąd rejestrowy na osoby odpowiedzialne za zaniechanie, a nawet wykreśleniem spółki z KRS. Skutkować może również odpowiedzialnością odszkodowawczą za szkodę poniesioną przez osobę trzecią na skutek braku wprowadzenia do KRS wymaganych prawem informacji. Z powyższego wynika istotny nakaz szybkiego aktualizowania danych rejestrowych spółki. Można sobie wyobrazić bowiem chociażby taką sytuację, w której nielojalny i nieuczciwy wspólnik spółki jawnej zostaje z niej wykluczony, po czym (jako osoba widniejąca nadal w KRS) składa w imieniu spółki duże zamówienie, które dostarczone zostaje podstawionemu przez byłego wspólnika nieuczciwemu odbiorcy, doprowadzając w ten sposób do poniesienia szkody zarówno przez spółkę jak i dostawcę. Przepisy prawa nie ustalają szczególnych terminów na złożenie wniosku o rejestrację spółki jawnej (jak ma to miejsce w przypadku spółki z o.o.), stąd przyjąć należy, iż wniosek o rejestrację spółki jawnej złożyć należy w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy spółki.

Kontakt

Borek Doliński Radcowie Prawni spółka jawna

ul. Macieja Palacza 96/1, 60-274 Poznań

office@bdrp.pl

[0048] 530 001 500 // 510 551 991

O nas

Specjalizujemy się w obsłudze prawnej biznesu, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT.

Oferujemy najwyższą jakość świadczonego wsparcia prawnego, wysoką responsywność i osobiste zaangażowanie wspólników Kancelarii.