Dbamy o Twój biznes

Pomagamy szybko i profesjonalnie

Unijna definicja sztucznej inteligencji

Mówiąc bardzo oględnie, sztuczna inteligencja to zbiór technologii łączących dane, algorytmy i moc obliczeniową. Definicja taka byłaby jednak zbyt lakoniczna na potrzeby rozwiązań prawnych, które wprowadzone zostać mają już wkrótce przez Unię Europejską celem unormowania zasad stosowania AI.

W 2018 r. Komisja Europejska zdefiniowała sztuczną inteligencję jako systemy, które wykazują inteligentne zachowanie dzięki analizie otoczenia i podejmowaniu działań – do pewnego stopnia autonomicznie – w celu osiągnięcia konkretnych celów. Systemy AI mogą być oparte na oprogramowaniu, działając w świecie wirtualnym (np. asystenci głosowi, oprogramowanie do analizy obrazu, wyszukiwarki, systemy rozpoznawania mowy i twarzy), lub mogą być wbudowane w urządzenia, np. zaawansowane roboty, samochody autonomiczne, drony lub aplikacje internetu rzeczy (Biała Księga w sprawie sztucznej inteligencji. Europejskie podejście do doskonałości i zaufania. Komisja Europejska. 19.02.2020).

Definicji AI jest wiele i ewoluuje ona w ramach samej Komisji Europejskiej, która w projekcie rozporządzenia dot. AI opublikowanego w 2021 r. zdefiniowała sztuczną inteligencję w sposób nieco bardziej złożony – jako oprogramowanie opracowane przy użyciu co najmniej jednej spośród technik i podejść wymienionych w załączniku I do rozporządzenia, które może – dla danego zestawu celów określonych przez człowieka – generować wyniki, takie jak treści, przewidywania, zalecenia lub decyzje wpływające na środowiska, z którymi wchodzi w interakcję. W/w załącznik I wskazuje na:

  • mechanizmy uczenia maszynowego, w tym uczenie nadzorowane, uczenie się maszyn bez nadzoru i uczenie przez wzmacnianie, z wykorzystaniem szerokiej gamy metod, w tym uczenia głębokiego;
  • metody oparte na logice i wiedzy, w tym reprezentacja wiedzy, indukcyjne programowanie (logiczne), bazy wiedzy, silniki inferencyjne i dedukcyjne, rozumowanie (symboliczne) i systemy ekspertowe;
  • podejścia statystyczne, estymacja bayesowska, metody wyszukiwania i optymalizacji.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć możemy, że definicja powyższa stanie się definicją legalną sztucznej inteligencji obowiązującą na obszarze Unii Europejskiej – z chwilą wejścia w życie rozporządzenia unijnego dot. AI.


Aktualizacja: 13 czerwca 2024 r. przyjęte zostało rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1689 - potocznie zwane aktem w sprawie sztucznej inteligencji albo AI Act, którego przepisy zaczną być stosowane stopniowo na przestrzeni lat 2025-27. Co ciekawe, w AI Act zrezygnowano ostatecznie z definiowania sztucznej inteligencji, koncentrując się raczej na systemach sztucznej inteligencji, definiowanych jako systemy maszynowe, które zostały zaprojektowane do działania z różnym poziomem autonomii po ich wdrożeniu oraz które mogą wykazywać zdolność adaptacji po ich wdrożeniu, a także które – na potrzeby wyraźnych lub dorozumianych celów – wnioskują, jak generować na podstawie otrzymanych danych wejściowych wyniki, takie jak predykcje, treści, zalecenia lub decyzje, które mogą wpływać na środowisko fizyczne lub wirtualne. 


Wpisy powiązane:

Sztuczna inteligencja okiem UE

Model AI a system AI

Dane w systemach AI


🔝Prawo AI - wszystkie wpisy


Data publikacji: 11.01.2024

Data publikacji: 16.09.2024

Kontakt

Borek Doliński Radcowie Prawni spółka jawna

ul. Grunwaldzka 224b/9, 60-166 Poznań

office@bdrp.pl

[0048] 530 001 500 // 510 551 991

O nas

Specjalizujemy się w obsłudze prawnej biznesu, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT.

Oferujemy najwyższą jakość świadczonego wsparcia prawnego, wysoką responsywność i osobiste zaangażowanie wspólników Kancelarii.