Dbamy o Twój biznes

Pomagamy szybko i profesjonalnie

Konwencja Rady Europy dot. AI

Rada Europy (organizacja międzyrządowa niebędąca instytucją unijną, składająca się z nieco szerszego grona członków niż Unia Europejska) pracuje nad Konwencją ramową dotyczącą sztucznej inteligencji, praw człowieka, demokracji i rządów prawa (dalej „Konwencja AI”).

Dokument ma na celu wypracowanie pewnych podstawowych ram regulacyjnych jakie wprowadzone winny zostać przez członków Rady Europy w odniesieniu do systemów sztucznej inteligencji.

W lipcu 2023 r. Rada Europy opublikowała skonsolidowany draft Konwencji AI. Stanowić może jeden z drogowskazów pozwalających na takie projektowanie rozwiązań AI, by były one zgodne z przyszłymi wiążącymi regulacjami prawnymi. Mimo, że nie zawiera on propozycji konkretnych norm prawnych, prezentuje filozofię przyświecającą europejskiemu podejściu do sztucznej inteligencji.

Rada Europy, podobnie jak Unia Europejska, dostrzega zarówno szanse, jak i zagrożenia, związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Podkreśla konieczność zapewnienia transparentności, jasności, rozliczalności, ludzkiego nadzoru, technicznej sprawności i bezpieczeństwa, jak i prywatności oraz odpowiedniego zarządzania danymi, przy projektowaniu, rozwoju, użytku oraz wycofywaniu z użycia systemów sztucznej inteligencji.

Dokument zwraca uwagę nie tylko na zagrożenia, które systemy AI nieść mogą dla demokracji, wymiaru sprawiedliwości oraz istotnych interesów poszczególnych państw członkowskich, ale również na zagrożenia dla jednostek – w szczególności zagrożenie dyskryminacją oraz naruszeniami prywatności. Podkreśla konieczność stosowania podejścia opartego na ocenie ryzyka oraz na rozliczalności stosowanych rozwiązań (podobnie jak w przypadku GDPR). Z punktu widzenia biznesu chcącego projektować, oferować czy stosować systemy AI ważnym jest to, że Rada Europy dostrzega konieczność zapewnienia odpowiedzialności za te systemy. Jest to podejście spójne z podejściem przewijającym się w pracach instytucji europejskich dotyczących sztucznej inteligencji.


Wpisy powiązane:

Sztuczna inteligencja okiem UE

Sztuczna inteligencja a RODO


🔝Prawo AI - wszystkie wpisy


Data publikacji: 11.01.2024

Kontakt

Borek Doliński Radcowie Prawni spółka jawna

ul. Grunwaldzka 224b/9, 60-166 Poznań

office@bdrp.pl

[0048] 530 001 500 // 510 551 991

O nas

Specjalizujemy się w obsłudze prawnej biznesu, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT.

Oferujemy najwyższą jakość świadczonego wsparcia prawnego, wysoką responsywność i osobiste zaangażowanie wspólników Kancelarii.