Dbamy o Twój biznes

Pomagamy szybko i profesjonalnie

Czy AI jest legalna?

Na tak zadane pytanie na początku 2024 roku należy odpowiedzieć co do zasady twierdząco. Sztuczna inteligencja rozwija się niezwykle dynamicznie, przy jednoczesnym braku regulacji określających warunki tworzenia systemów AI, czy korzystania z nich.

Wiedzieć warto niemniej o dwóch ważnych kwestiach.

Po pierwsze, tworzenie czy korzystanie z AI może być niezgodne z przepisami prawa regulującymi problemy takie jak: ochrona danych osobowych, prawo autorskie, prawo własności przemysłowej, ochrona uczciwej konkurencji, jak i z regulacjami sektorowymi dotyczącymi np. finansów czy ochrony zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet z prawem karnym. Sztuczna inteligencja nie funkcjonuje w próżni, ma służyć określonym celom w określonych obszarach biznesu, gospodarki, czy administracji.

Po drugie, należy mieć na względzie, że Unia Europejska pracuje usilnie nad wprowadzeniem rozporządzenia regulującego tworzenie i korzystanie z systemów sztucznej inteligencji. Rozporządzenie to wejdzie w życie najprawdopodobniej w 2024 r. i prawdopodobnie w 2026 r. zacznie być stosowane. Nie tylko twórcom systemów AI, ale również podmiotom chcącym wdrażać takie systemy i stosować je pozostawia to relatywnie niewiele czasu by zapewnić zgodność tych systemów z regulacjami prawnymi. Jest tak zwłaszcza w przypadków systemów AI wysokiego ryzyka, których tworzenie i stosowanie uzależnione zostanie od dopełnienia szeregu rozbudowanych obowiązków. Za ich naruszenie przewidziane będą zaś potężne kary, które skutecznie zniechęcić powinny do obchodzenia prawa.

Co ważne, Unia Europejska dostrzega, że rozwój AI jest nieunikniony i, co więcej, chce ten rozwój napędzać. Nie należy więc obawiać się, że rozwój systemów AI zostanie zblokowany. W tych jednak obszarach, w których korzystanie z AI generuje wysokie ryzyko dla praw jednostki (a będzie to m.in. zatrudnienie – w tym rekrutacja), dopełnić będzie trzeba szeregu obowiązków prawnych. Już teraz więc warto tak projektować systemy sztucznej inteligencji, by korzystanie z ich było możliwe również po rozpoczęciu stosowania unijnego rozporządzenia AI. Wskazówki w tym zakresie zamieszczamy w odrębnych wpisach.


Wpisy powiązane:

Sztuczna inteligencja okiem UE

Poziomy ryzyka systemów AI

Wymogi dla systemu wysokiego ryzyka

Sztuczna inteligencja a RODO

Kary pieniężne za naruszenie AI Act

Wykorzystanie AI w zatrudnieniu


🔝Prawo AI - wszystkie wpisy


Data publikacji: 15.01.2024

Kontakt

Borek Doliński Radcowie Prawni spółka jawna

ul. Grunwaldzka 224b/9, 60-166 Poznań

office@bdrp.pl

[0048] 530 001 500 // 510 551 991

O nas

Specjalizujemy się w obsłudze prawnej biznesu, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT.

Oferujemy najwyższą jakość świadczonego wsparcia prawnego, wysoką responsywność i osobiste zaangażowanie wspólników Kancelarii.