Dbamy o Twój biznes

Pomagamy szybko i profesjonalnie

Umowa spółki komandytowej

Spółka komandytowa posiada trudne do podważenia zalety, pozwalając na ograniczanie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki (cecha charakterystyczna dla spółek kapitałowych – sp. z o.o. i spółki akcyjnej) unikając jednocześnie podwójnego opodatkowania wynikającego z obciążenia podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Z tego względu stanowi ona często wybieraną formę prowadzenia działalności gospodarczej – w szczególności w branżach podwyższonego ryzyka (np. branży budowlanej). Formalnie, spółka komandytowa jest spółką osobową (podobnie jak spółka jawna) i częściowo stosuje się do niej przepisy dotyczące spółek jawnych (art. 103 §1 Kodeksu spółek handlowych).

Tak samo, jak w przypadku wcześniej omówionych umów spółki jawnej oraz spółki z o.o., umowę spółki komandytowej zawrzeć można zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej – za pomocą systemu s24. Jeśli decydujemy się na zawarcie tradycyjnej umowy spółki, będziemy musieli jednak dokonać tego przed notariuszem – w formie aktu notarialnego. Pomimo bowiem tego, że mamy do czynienia ze spółką osobową (podobnie jak przy spółce jawnej) forma prawna zawarcia umowy spółki kapitałowej została zrównana z formą prawną przewidzianą do zawarcia umowy spółki kapitałowej (a więc sp. z o.o. lub S.A.). Jest to niewątpliwie dodatkowy argument zachęcający do skorzystania z dobrodziejstwa systemu s24 – co pozwoli uniknąć notariusza i kosztów z tym związanych.

Tak jak w przypadku spółki z o.o. oraz spółki jawnej, podstawowymi zaletami skorzystania z możliwości zawarcia umowy spółki komandytowej poprzez system s24 jest oszczędność czasu oraz kosztów. Wadą jest z kolei mniejsza swoboda w zakresie indywidualizowania postanowień umowy spółki. Spółka komandytowa jest spółką szczególną, w której jedni wspólnicy (komplementariusze) odpowiadają w sposób nieograniczony za zobowiązania spółki, podczas gdy inni (komandytariusze) odpowiadają za te zobowiązania tylko do wysokości umówionej – tzw. sumy komandytowej (której wysokość formalnie może być minimalna – im wyższa, tym bardziej wiarygodną jest po prostu spółka). Podział na te dwie zupełnie różne kategorie wspólników może nas z kolei zachęcić do dużej indywidualizacji postanowień umowy spółki, co wymagać będzie zachowania formy tradycyjnej – aktu notarialnego.

Zakres treści wymaganej do zawarcia umowy spółki komandytowej w formie tradycyjnej nie jest szeroki i wynika z art. 105 Kodeksu spółek handlowych. Poza danymi wymaganymi dla umowy spółki jawnej wskazać należy dodatkowo oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli (tzw. sumę komandytową). Jeśli jednakże wspólnicy nie chcą indywidualizować treści umowy spółki komandytowej, poszerzając jej zakres i zmieniając ogólne reguły wynikające z Kodeksu spółek handlowych, zalecanym jest skorzystanie przez nich z systemu s24 i zawarcie umowy spółki w formie elektronicznej.

Wzorzec umowy spółki komandytowej dostępny w systemie s24 daje nam wybór co do określenia:

  1. czasu trwania spółki (podobnie jak w przypadku spółki jawnej, może być on ograniczony);

  2. grona wspólników uprawnionych do prowadzenia spraw spółki (pamiętajmy, że prowadzenie spraw spółki nie jest tożsame z reprezentacją spółki, do której uprawnieni są jedynie komplementariusze);

  3. zasad udziału w zyskach i stratach spółki;

  4. możliwości przeniesienia na osobę trzecią ogółu praw i obowiązków wspólnika wynikających z uczestnictwa w spółce;

  5. zasad zmiany umowy spółki.

Zauważyć więc należy, iż w podstawowym zakresie, możliwe jest uregulowanie reguł rządzących zakładaną spółką komandytową korzystając z systemu s24. Jeśli jednak chcielibyśmy przewidzieć np. szczególne uprawnienia lub obowiązki poszczególnych wspólników, wnieść do spółki wkład niepieniężny lub zmodyfikować określone rozwiązania przewidziane wzorcem umowy dostępnym w systemie s24, zdecydować się powinniśmy na zawarcie umowy spółki w formie aktu notarialnego.

Spółka komandytowa jest tworem złożonym prawnie, stąd kwestie związane z rejestracją spółki komandytowej oraz ustalaniem treści umowy spółki warto skonsultować z radcą prawnym lub adwokatem. Brak ostrożności doprowadzić może np. do tego, że komandytariusz odpowiedzialny będzie w pełnej wysokości za zobowiązania spółki komandytowej (utraci więc podstawową zaletę wynikającą z bycia komandytariuszem - nie zaś np. wspólnikiem spółki jawnej).

Kontakt

Borek Doliński Radcowie Prawni spółka jawna

ul. Grunwaldzka 224b/9, 60-166 Poznań

office@bdrp.pl

[0048] 530 001 500 // 510 551 991

O nas

Specjalizujemy się w obsłudze prawnej biznesu, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT.

Oferujemy najwyższą jakość świadczonego wsparcia prawnego, wysoką responsywność i osobiste zaangażowanie wspólników Kancelarii.