Dbamy o Twój biznes

Pomagamy szybko i profesjonalnie

Wynagrodzenie przy stałej współpracy

Przedsiębiorcy, zwłaszcza mniejsi, nie posiadający stałej obsługi prawnej, decydują się często na podpisywanie możliwie krótkich i prostych, a przez to również bardzo lakonicznych umów regulujących zasady stałej współpracy z współpracownikami. Dotyczy to zwłaszcza umów zawieranych pomiędzy znającymi się kontrahentami. Z jednej strony jest to zrozumiałe. Strony znają się, względnie sobie ufają, chcą prowadzić biznes, a nie zajmować się problemami natury formalnej. Częstokroć podejście takie jest wystarczające. Często jednak bywa i tak, że kontrahenci w pewnym momencie zaczynają inaczej rozumieć zasady prowadzonej współpracy. Niestarannie sporządzona umowa staje się wówczas poważnym problemem.

Spotkać można się np. z sytuacją, w której kontrahenci umawiają się, że zleceniobiorca świadczyć będzie w sposób stały pewne, bliżej niesprecyzowane usługi i otrzymywać będzie z tego tytułu stałe miesięczne wynagrodzenie. W pewnym momencie faktyczna współpraca stron wygasa. Zleceniodawca przestaje zlecać realizację jakichkolwiek czynności a zleceniobiorca zaprzestaje świadczenia jakichkolwiek usług na rzecz klienta. Jak ogromne jest więc zdziwienie klienta gdy faktury od zleceniobiorcy spływają nadal, a po pewnym czasie pojawia się wezwanie do zapłaty na kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tym momencie przedsiębiorca decyduje się skonsultować z prawnikiem. Jakie są wyniki krótkiej analizy jednostronnej umowy zawartej przez klienta (której konsultacja i modyfikacja na etapie zawierania przez klienta kosztowałaby go nie więcej niż kilkaset złotych)? Otóż okazuje się, że usługi, które miał świadczyć zleceniobiorca nie są w zasadzie w jakikolwiek czytelny sposób określone, umowa zawarta została na czas nieokreślony z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia (albo jeszcze gorzej - na czas określony, wygasający np. za rok) a zleceniobiorcy należy się comiesięczne stałe wynagrodzenie w wysokości kilkunastu tysięcy złotych za gotowość do wykonywania umówionych usług a także ich realizacje. Przedsiębiorca staje przed sytuacją, w której drobna oszczędność na etapie zawierania umowy kosztuje go kilkadziesiąt tysięcy złotych i masę nerwów, musi bowiem zapłacić pomimo, że nie korzysta z usług kontrahenta.

Biorąc pod uwagę powyższe i analizę opisanego, wziętego z życia przypadku, warto zapłacić kilkaset złotych za konsultację umowy z radcą prawnym, nawet jeśli ufa się kontrahentowi. Nierzadko okazuje się bowiem, że kontrahent, który zawsze był "w porządku" i któremu ufamy, mając możliwość wyegzekwowania od nas pokaźnej sumy, z możliwości tej po prostu skorzysta. Co więcej, będzie miał przekonanie, że nie robi niczego niewłaściwego, stosuje się bowiem do zapisów umowy. Zleceniodawcy pozostaje natomiast albo zapłacić, albo narażać się na bardzo trudny proces, gdzie wykazywać będzie trzeba (pomimo iż nieraz brakuje środków dowodowych), że zleceniobiorca miał być faktycznie uprawniony do wynagrodzenia tylko w okresie, w którym faktycznie wykonywał jakieś czynności dla zleceniodawcy a strony zawartej umowy porozumiały się na pewnym etapie w sprawie jej zgodnego rozwiązania. Porażka w takim sporze kosztować będzie przedsiębiorcę kolejne tysiące złotych, związane z koniecznością opłacenia nie tylko własnego prawnika, ale również prawnika zleceniobiorcy, kosztów sądowych i odsetek od zasądzonych względem kontrahenta kwot.

Uwzględniając, że zawarcie nieskomplikowanej wydawałoby się umowy wiąże się również z problemami takimi jak: nabycie praw autorskich do utworów opracowanych przez zleceniobiorcę, ochrona danych osobowych powierzanych albo ujawnianych sobie przez strony, konieczność płatności składek na ubezpieczenie społeczne niektórych zleceniobiorców, itd., zachęcamy do konsultacji prawnej zawieranych umów już na etapie negocjowania ich z kontrahentem. Profesjonalna obsługa prawna jest inwestycją, która w tym zakresie przynosi w perspektywie czasu znaczne oszczędności.


Data publikacji: 30.06.2018.

Kontakt

Borek Doliński Radcowie Prawni spółka jawna

ul. Macieja Palacza 96/1, 60-274 Poznań

office@bdrp.pl

[0048] 530 001 500 // 510 551 991

O nas

Specjalizujemy się w obsłudze prawnej biznesu, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT.

Oferujemy najwyższą jakość świadczonego wsparcia prawnego, wysoką responsywność i osobiste zaangażowanie wspólników Kancelarii.