Dbamy o Twój biznes

Pomagamy szybko i profesjonalnie

Zmiana umowy spółki jawnej

Podobnie jak w przypadku omawianej we wcześniejszym wpisie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zmiana umowy spółki jawnej możliwa jest na dwa sposoby (takie same jak w przypadku zawierania umowy spółki jawnej):

  1. w sposób tradycyjny – z tym zastrzeżeniem, że co do zasady wystarczającą jest tu forma pisemna dokumentu, w przeciwieństwie do spółki z o.o. nie jest zasadniczo wymagana forma aktu notarialnego (chyba, że np. wkładem wniesionym do spółki ma być nieruchomość);

  2. w formie elektronicznej – za pomocą dedykowanego systemu s24.

W przypadku spółek osobowych, w tym spółki jawnej, proces zmiany umowy spółki jest odformalizowany w porównaniu ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Wynika to przede wszystkim z tego podstawowego faktu, iż nie funkcjonuje zgromadzenie wspólników jako formalny organ spółki. Sposób podejmowania uchwał wspólników spółki jawnej nie został szczegółowo uregulowany w Kodeksie spółek handlowych (KSH). Tym ważniejsze jest więc rozsądne i przemyślane przygotowanie treści postanowień umowy spółki.

O ile umowa spółki jawnej nie stanowi inaczej, zgodnie z art. 9 KSH do zmiany umowy spółki wymagana jest jednomyślność wspólników. Zabezpiecza to z pewnością prawa poszczególnych wspólników, może natomiast doprowadzić do paraliżu decyzyjnego w spółce, zwłaszcza w sytuacji, w której pomiędzy wspólnikami pojawi się konflikt. Wzorzec umowy spółki jawnej dostępny w systemie s24 nie pozwala co prawda na precyzyjne uregulowanie zasad podejmowania decyzji przez wspólników spółki jawnej, niemożliwe jest więc np. ustalenie, że podjęcie określonej uchwały wymaga przykładowo zgody 3 z 4 wspólników spółki. Tak precyzyjne rozstrzygnięcia możliwe są jedynie jeśli zdecydujemy się na sporządzenie umowy spółki jawnej w formie pisemnej. Wzorzec dostępny w systemie s24 daje nam natomiast pewną swobodę co do ustalenia zasad podejmowania uchwały o zmianie umowy spółki jawnej. Zgodnie z §12 udostępnionego wzorca, zmiana umowy spółki jawnej może wymagać:

  1. zgody wszystkich wspólników spółki jawnej, albo;

  2. uchwały podjętej bezwzględną większością głosów przy udziale wszystkich wspólników;

Żadne z dwóch w/w rozwiązań nie jest idealne, stąd też w sytuacji, w której w spółce jawnej jest więcej niż dwóch wspólników warto z całą pewnością rozważyć zawarcie umowy spółki w formie pisemnej i bardziej precyzyjne oraz pragmatyczne uregulowanie zasad podejmowania uchwał przez wspólników spółki. Jeśli śpieszy nam się z zarejestrowaniem spółki, możemy ją zarejestrować w formie elektronicznej a następnie podjąć uchwałę o zmianie umowy spółki już w formie pisemnej (zalecamy by zadbać przynajmniej o notarialne poświadczenie podpisów wspólników).

Pamiętać należy, iż podejmując uchwałę o zmianie umowy spółki jawnej powinniśmy wskazać jakie postanowienia ulegają zmianie oraz przyjąć tekst jednolity umowy spółki jawnej – a więc tekst umowy spółki uwzględniający wprowadzane zmiany. Sprzyja to z całą pewnością przejrzystości co do aktualnej treści umowy spółki.

Zmianę umowy spółki jawnej zgłosić musimy do sądu rejestrowego spółki. Zmiany umowy spółki jawnej skuteczne są niemniej z chwilą uchwalenia zmiany. Wpis do KRS ma charakter deklaratoryjny a nie konstytutywny.

Kontakt

Borek Doliński Radcowie Prawni spółka jawna

ul. Grunwaldzka 224b/9, 60-166 Poznań

office@bdrp.pl

[0048] 530 001 500 // 510 551 991

O nas

Specjalizujemy się w obsłudze prawnej biznesu, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT.

Oferujemy najwyższą jakość świadczonego wsparcia prawnego, wysoką responsywność i osobiste zaangażowanie wspólników Kancelarii.