Dbamy o Twój biznes

Pomagamy szybko i profesjonalnie

Umowa spółki jawnej

Umowę spółki jawnej, podobnie jak umowę spółki z o.o. zawrzeć można nie tylko w tradycyjnej (papierowej) formie, ale również w formie elektronicznej – przy użyciu wzorca umowy dostępnego w systemie s24.

Zdecydowanie się na wybór tradycyjnej formy zawarcia umowy spółki jawnej jest o tyle prostsze niż w przypadku spółki z o.o., iż nie jest w tym przypadku co do zasady wymagana forma aktu notarialnego (chyba, że wkładem wspólnika do spółki ma być nieruchomość). Zgodnie z art. 23 Kodeksu spółek handlowych, umowa spółki jawnej powinna zostać zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Zalecamy jednakże, by dla względów dowodowych, umowę taką zawierać z podpisami notarialnie poświadczonymi, co uniemożliwi wyparcie się przez naszego wspólnika, iż to faktycznie on podpisał się pod dokumentem umowy spółki (np. w sytuacji gdyby spółka przyniosła znaczne straty i wierzyciele upomnieli się u wspólników o spłatę zadłużenia).

Minimalny zakres danych wymaganych dla umowy spółki jawnej zawieranej w formie pisemnej wskazany został w art. 25 Kodeksu spółek handlowych i nie jest on specjalnie szeroki. Wystarczy bowiem wskazanie firmy i siedziby spółki, wkładów wnoszonych przez wspólników (wraz z ich wartością), przedmiotu działalności spółki oraz czasu trwania spółki (jeśli jest oznaczony). Jeśli ograniczymy się do określenia tych podstawowych kwestii, spółka funkcjonować będzie na zasadach ogólnych przewidzianych w Kodeksie spółek handlowych.

W praktyce jednakże, w umowie warto oczywiście zawrzeć również szereg innych postanowień. Mogą one dotyczyć przykładowo:

  1. zasad udziału wspólników w zyskach i stratach spółki;

  2. zasad prowadzenia spraw spółki przez wspólników - w tym podejmowania uchwał;

  3. zasad ustanawiania prokury w spółce;

  4. wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za prowadzenie spraw spółki;

  5. zasad udziału wspólników w zyskach i stratach spółki;

  6. wypłaty odsetek od udziału wniesionego przez wspólnika;

  7. zakazu podejmowania przez wspólnika działalności konkurencyjnej wobec spółki;

  8. przyczyn skutkujących rozwiązaniem spółki;

  9. skutków śmierci wspólnika.

O ile nie zależy nam na szczegółowym regulowaniu w/w kwestii a priorytetem jest dla nas sprawne i szybkie zarejestrowanie spółki, warto skorzystać z systemu s24, umożliwiającego znacznie szybszą i nieco tańszą rejestrację spółki jawnej. Wadą tego rozwiązania jest oczywiście fakt, iż system s24 ogranicza nasze możliwości w zakresie indywidualizacji postanowień umowy spółki, pozostawiając nam jednak wybór w zakresie kwestii takich jak:

  1. czas trwania spółki (uwaga: inaczej niż w przypadku spółki z o.o., możliwy jest wybór określonego czasu trwania spółki jawnej zakładanej w systemie s24);

  2. liczba wspólników uprawnionych do prowadzenia spraw spółki;

  3. zasady udziału wspólników w zyskach i stratach spółki;

  4. możliwość przeniesienia na osobę trzecią praw i obowiązków wspólnika z tytułu uczestnictwa w spółce;

  5. zasady zmiany umowy spółki.

Pomimo pewnej swobody przyznanej nam przez system s24 (wydaje się, iż nieco większej niż w przypadku spółki z o.o.), znacznie większe pole manewru mieć będziemy decydując się na rejestrację spółki w formie tradycyjnej. Forma elektroniczna zalecana jest osobom, dla których priorytetem jest szybka rejestracja spółki a oferowany przez system s24 szablon umowy spółki jest dla nich wystarczający, spełniając ich podstawowe wymogi w zakresie ustalenia zasad wewnętrznej organizacji spółki.

Wszelkie wątpliwości dotyczące tego w jaki sposób zawierać umowę spółki jawnej i jaką treść jej nadać, warto skonsultować zawczasu z radcą prawnym lub adwokatem. Ograniczy to ryzyko uregulowania wewnętrznej struktury spółki w sposób utrudniający jej codzienne funkcjonowanie lub niekorzystny dla nas np. ze względu na niekontrolowaną możliwość zbycia praw i obowiązków przez wspólnika (wstąpienie do spółki niepożądanej przez nas osoby) albo niekorzystne zasady partycypacji w zyskach i stratach spółki.

Kontakt

Borek Doliński Radcowie Prawni spółka jawna

ul. Grunwaldzka 224b/9, 60-166 Poznań

office@bdrp.pl

[0048] 530 001 500 // 510 551 991

O nas

Specjalizujemy się w obsłudze prawnej biznesu, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT.

Oferujemy najwyższą jakość świadczonego wsparcia prawnego, wysoką responsywność i osobiste zaangażowanie wspólników Kancelarii.